Bezhlavý jezdec Bolf Mančuška Šerých Vaněk 24. 6. 2026 – 11. 10. 2026
Kurátorský tým: Sandra Baborovská, Vít Havránek
Konec devadesátek – doba, kdy vytáčený internet byl luxus, filmy se sdílely na kazetách, hudba se šířila na po domácku udělaných mixech a lidstvo čekalo, jestli na přelomu milénia skončí svět. Tou dobou, kdy se česká umělecká scéna učila fungovat ve svobodné společnosti, vznikla na Akademii výtvarných umění v Praze skupina Bezhlavý jezdec.
Josef Bolf, Ján Mančuška, Jan Šerých a Tomáš Vaněk vstupovali na výtvarnou scénu, která byla oproti té dnešní mnohem komornější. Výstava není jen pohledem do historie českého umění, ale také úvahou o tom, co jsme za posledních třicet let získali, a co jsme naopak ztratili.
Bezhlavý jezdec vznikl v roce 1996 a zařadil se po bok čerstvě vzniklých skupin jako Pondělí, Koza Nostra, Jednotka, Luxsus nebo Podebal. Jeho členy spojoval hluboký zájem o neoavantgardní umění, klasickou literaturu, sci-fi nebo D.I.Y., což v těchto letech kontrastovalo s jednorozměrným jazykem reklamy a mainstreamovou popkulturou. Název odkazoval k jejich společné skepsi vůči vůdcovství a programovému sjednocení. Jednu „hlavu“ při každodenním rozhodování nahrazovalo vyjednávání a umělecká intuice.
Výstava nabídne návštěvníkům možnost vstoupit do prostředí, které připomíná atmosféru poslední velké předinternetové generace. Prostupují jí motivy fascinace televizí coby oknem do západního světa, psychedelie, komiksů, experimentů se změněnými stavy vědomí i každodennosti porevolučních českých domácností. Bezhlavý jezdec rozpory, které devadesátá léta dodnes vyvolávají, až na výjimky nekomentoval přímo, ale skrze problematiku samotných forem vnímání a proměn uspořádání naší každodennosti.
Katalog vydaný GHMP ve spolupráci s AVU. Kniha prostřednictvím archivních materiálů, fotografií, rozhovorů a dokumentace mapuje činnost skupiny v letech 1996–2004 a představuje jeden z nejucelenějších pohledů na tuto kapitolu českého současného umění.