Galerie hlavního města Prahy
zobrazit menu

Start up: Celeste Capine Hill – Killed by the Light

Celeste Capine Hill, Killed by the Light, 2017
od: 14. 7. 2017
do: 10. 9. 2017

út-ne 10.00–18.00

Colloredo-Mansfeldský palác

od: 14. 7. 2017
do: 10. 9. 2017
Colloredo-Mansfeldský palác, kočárovna

út-ne 10.00–18.00

 

kurátor
Jitka Hlaváčková

 

vstupné 
zdarma

 

praktické informace > 
Objekt nemá bezbariérový přístup.

„Zatímco ti, kdo žijí blízko hranice, vnímají jednotlivce, pro ty, kdo jsou vzdáleni, zůstávají osudy jednotlivců ve stínu obecného problému.“

Celeste Capine Hill (*1986) pochází z jižní části amerického státu Texas, bezprostředně sousedícím s hranicí mezi USA a Mexikem. Jde o pouštní region prosycený lokálními kulturně-historickými obsahy, neboť se zde stýkají oblasti obývané v různých historických obdobích středoamerickými i severoamerickými domorodými národy. V celosvětovém kontextu je dnes tato hranice jedinou, kde spolu sousedí tzv. státy prvního a třetího světa. Rozdíly životních úrovní proto generují již po desítiletí masivní počty migrantů. Rodný dům umělkyně leží poblíž cest, po nichž migranti přecházejí přes texaskou poušť do USA.

Dílo Killed by the Light reflektuje a kombinuje dvě časoprostorové roviny svázané s krajinou Střední Ameriky. Na jedné straně odkazuje k aztéckému mýtu o původu dvou významných hor Mexika: příběh hrdiny Popocatépetla a princezny Iztaccíhuatl je variantou příběhu Romea a Julie. Jejich těla byla na věčnou památku proměněna ve dvě části pohoří, tvořící rozhraní dvou světadílů a civilizací. Z druhé strany vychází instalace z autentické zkušenosti s migranty procházejícími pouští a mnoha stopami jejich přítomnosti. „Při prohlížení předmětů nalezených v poušti a odhalování skrytých ložisek odpadků ve mně začala klíčit představa těl migrantů jako součásti krajiny. Jako kdyby migrant, procházející touto krajinou a zanechávající za sebou tyto předměty, nechával za sebou uvnitř prázdných kanystrů i své sny.“ uvádí Celeste Hill.

číst dále


související objekty


média