Galerie hlavního města Prahy
zobrazit menu

Prof. Dr. Dr. Tanja Zimmermann: Poválečný koncept naivismu v umění. Most mezi socialistickým realismem a nefigurativním uměním / přednáška

termín
3. 4. 2019(18:00)

Dům U Kamenného zvonu, koncertní sál

termín
3. 4. 2019
18:00

Dům U Kamenného zvonu, koncertní sál

vstupné
zdarma

 

přednáší 
Prof. Dr. Dr. Tanja Zimmermann
historička umění a literatury na Universitě v Lipsku 

 

ve spolupráci s 

 

praktické informace > 
Objekt nemá bezbariérový přístup.

 

Výstava 50 let moderního umění, která byla součástí Světové výstavy EXPO 1958 v Bruselu, byla koncipována tak, aby navázala na vývoj umění od začátku 20. století. Jejím cílem bylo rehabilitovat avantgardní umění a oživit jej v současné umělecké tvorbě na Západě i na Východě. Jako kurátor se na ní podílel jugoslávský historik umění Oto Bihalji-Merin, který připravil sekci o „naivním“ umění inspirovaným neevropskými kulturami nebo folklorem, v níž prezentoval neškolené autodidakty spolu s akademickými malíři. Cílem bylo překlenout estetické rozdíly proti sobě stojících politických bloků v období studené války a vytvořit alternativní socialistický kánon, vyhovující politice neangažovanosti Jugoslávie i jiných. Současně bylo „naivní“ umění propagováno jako nadnárodní a trans-kulturní idiom poválečného světa, předjímající post-koloniální přístupy sedmdesátých let 20. století.

 

Přednáškový cyklus je zaměřen na současný trend v oblasti dějin umění, který pod označeními „globální dějiny umění“ a „world art studies“ akcentuje transnacionální perspektivu. Renomovaní zahraniční historici umění se ve svých příspěvcích budou věnovat dopadu transnacionalismu na umění 19. a 20. století.