Galerie hlavního města Prahy
zobrazit menu

Petr Válek: Noise / Nicolas Collins: !Trumpet / j.h. George Cremaschi – kontrabas

Still Lives at Universidad de Playa Ancha (UPLA), Valparaíso, Chile, January 20, 2013.

termín
5. 6. 2019(19:00)

Dům U Kamenného zvonu

termín
5. 6. 2019
19:00

Dům U Kamenného zvonu

vstupné
120 / 60 Kč
(v ceně je jeden volný vstup na výstavu 
Zvuky, Kódy, Obrazy: Akustický experiment ve vizuálním umění)

 

vystupují 
Nicolas Collins 
Petr Válek 
George Cremaschi

 

ve spolupráci s

LOM Instruments >

mappa editions >

 

 

praktické informace > 
Objekt nemá bezbariérový přístup.

Nicolas Collins, který se zabývá experimentálními hudebními nástroji a elektronickou hudbou, představí v Praze svůj nový nástroj. S elektronickou trubkou může hráč improvizovat nejen s ostatními hudebníky, ale i s nástrojem samotným. Collins hrál na elektronickou trubku s hudebníky jako jsou Ben Neill, Adachi Tomomi, Liz Allbee, Peter Cusack nebo Axel Dörner. Tentokrát vystoupí v duetu s Georgem Cremaschim. 

 

Nicolas Collins (1954) je hudebník, konstruktér experimentálních elektronických nástrojů a pedagog. Patří mezi průkopníky využívání mikrokontrolérů při živém vystupování a aplikování levných elektronických součástek při stavbě hudebních nástrojů. Studoval na Wesleyan University u Alvina Luciera, působil jako umělecký ředitel studia STEIM v Amsterdamu, byl šéfredaktorem časopisu Leonardo Music Journal a vyučuje na katedře zvukové tvorby na Institutu umění v Chicagu. Collins několikrát vystupoval v Čechách: v roce 1998 se zvukovou instalací na festivalu v klášteře Plasy, kde také vystoupil v duu s Georgem Cremaschim. Později se představil na festivalu Expozice Nové hudby v Brně. 

 

George Cremaschi je hudebník a skladatel, narodil se v New Yorku, kde studoval hudbu a kompozici, později žil v Kalifornii a v současné době žije v Praze, kde vyučuje zvuk pro film na FAMU. Pracuje s hudbou, zvukovým uměním a hlukem, spolupracuje s hudebníky, tanečníky a choreografy, vizuálními umělci a spisovateli. Mezi jeho současné projekty patří skupiny KRK (Matthew Ostrowski), Rohr Rohr (  dieb13 a Gino Robair) a Lambs Gamble (Fritz Welch a Eric Boros). S Petrem Vrbou založili Pražský improvizační orchestr (PIO). Spolupracoval s mnoha hudebníky jako jsou Liz Allbee, Marshall Allen, Han Bennink, Greg Goodman, Mats Gustafsson, Joelle Leandre, Thomas Lehn, Paul Lovens, Louis Moholo, Butch Morris, Evan Parker, Rova Quartet a Cecil Taylor.

 

 

 

http://www.nicolascollins.com/ >

 

Petr Válek (1976) je výtvarný umělec, hudebník, performer a zvukový umělec Žije v Loučné nad Desnou v okrese Šumperk a vystupuje občas pod jménem Der Marebrechst. Válkova hudební i výtvarná poetika je emocionální a zdánlivě intuitivní. Spotřební elektroniku, rádia, klávesy, mikrofony a reproduktory podrobuje brutálním experimentům a kombinuje je s předměty, které pomocí elektroniky amplifikuje a animuje. Objekty se točí na točnách z preparovaných gramofonů a cedníky, kráječe, dráty a pružiny se mění ve svébytné hudební nástroje a kinetické instalace.

 

 

Akce se koná v rámci doprovodného programu SONIC CIRCUITS >, který rozšiřuje výstavu Zvuky, Kódy, Obrazy: Akustický experiment ve vizuálním umění / Sounds, Codes, Images: Acoustic Experimentation in the Visual Arts o sérii představení a akcí, které se konají buď v přednáškovém sále expozice v Domě U Kamenného zvonu nebo ve veřejném prostoru. Jednotlivé večery nabízejí návštěvníkům jedinečnou možnost seznámit se s mnohotvárnou tvorbou českých i zahraničních autorů. Někteří pracují se zvukem v rozměru výtvarného umění, jiní zvuk tématizují v časoprostorových, matematických, performativních, environmentálních, nebo společenských kontextech.

 

Série SONIC CIRCUITS > je sonda do aktuální situace českého zvukového umění, ale i šance nahlédnout do mezinárodní scény umění zvukového i audiovizuálního.

 

 


média