Galerie hlavního města Prahy
zobrazit menu

Noční letci v zahradách Trojského zámku

termín
1. 7. 2020(17:00)

Zámek Troja – zahrady

termín
1. 7. 2020
17:00

Zámek Troja – zahrady

 

vstupné 
zdarma 

 

prosíme o rezervace
rezervace@ghmp.cz >

 

 

připraveno ve spolupráci s

 

 

Srdečně Vás zveme na další program z cyklu BIO TROJA v zahradách Trojského zámku. Tentokrát se zaměříme na téma umění, entomologie a tajemná říše můr, motýlů a brouků.
 
program
 
  • 17:00–17:45 Jaroslav Mugrauer – Jak zní africká lyra (místo bude upřesněno)
Jaroslav Mugrauer je hudebník a učitel hry na africkou harfu, nebo lyru – tzv, koru. Od devadesátých let působil ve skupinách jako Extasy of Saint Theresa, Činna, OTK a v dalších. Poslední dobou se vedle hry na bicí věnuje intenzivně výrobě těchto strunných nástrojů, studiu a výuce. V roce 2018 navštívil Gambii, kde si prohloubil své znalosti a setkal se s mnoha hráči naživo. Oslovil Jaliho Alagi Mbaye, gambijského víceprezidenta zastupujícího umělce (Musician Union of Gambia) a stal se jeho žákem.
 
  • 18:00 – Jiří Rouš a kolektiv
Zvuková intervence v rámci festivalu přechodné zóny.
 
  • 18:15–20:00 zvuková instalace Tichý labyrint
  • 19:00 komentovaná prohlídka s Tomášem Vendlem
Zvuková instalace v trojské zahradě od Michala Kindernaye a Barbory Chmelové ve spolupráci s Tomášem Vendlem.
Procházka instalací Tichý labyrint v zahradách vám umožní zjistit, jaké zvuky vydávají různé druhy hmyzu. V 19 hodin pak proběhne zvuková procházka s entomologem Tomášem Vendlem. Ten se podělí o znalosti, jak a kde který hmyz žije a v čem jsou pro člověka různé druhy hmyzu důležité. Klimatická změna, pesticidy a monokultury jsou nejspíš příčinou úbytku biodiverzity obecně včetně mizení hmyzu ve městech i v zemědělské krajině. 
Michal Kindernay se zabývá zvukovým znečištěním v (městské) krajině, dopady lidské činnosti na přírodu a převádí je do audiovizuálních záznamů. Barbora Chmelová je ekoložka, zaměřuje se na tropické zemědělství a změnu klimatu, propojování oborů a přesahy do společenských a globálních témat. Tomáš Vendl je entomolog, pracuje ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby.
 
  • 21:30 Noční motýli (lektoři: fotografka Marie Steinerová a entomolog Jan Šumpich)
Výzkumy ekologů, entomologů i zprávy z občanského pozorování napovídají o znepokojivém úbytku mnoha druhů hmyzu. Některým, jako je kůrovec, naopak růst teploty a sucho svědčí. Sbírání brouků a motýlů už není běžnou zálibou a setkání s mnohými z nich je spíše vzácnost. Obdivovatelé motýlů proto odložili nádoby s éterem a špendlíky a na výpravy za motýly se vydávají s fotoaparátem nebo rekordérem. Expedice se nemusejí odehrávat v exotických zemích, ale i v našich městech. Milovníci nočních motýlů mají možnost účastnit se pozorování s odborným výkladem včetně ukázky techniky vábení nočního hmyzu na umělé světlo.
 
„Před několika lety se mi otevřel svět zdejších nočních motýlů, kteří přilétají v noci do mého okna v malé vísce v západních Čechách. Jejich barevnost, kresby na křídlech a jemná stavba těl jsou fascinující. Stali se mou hlubokou vášní. Podnikám za nimi noční výpravy do okolních luk a lesů, snažím se fotoaparátem zachytit jejich křehkou krásu a pokouším se tak zprostředkovat spojení s nesmírně malebným, zranitelným, bezhlasým světem.”  
(Marie Steinerová)
 
Program je součástí festivalu Přechodné zóny - série zvukových událostí, které probíhají na různých místech Prahy. Akce, intervence, dočasné instalace, zvukové procházky. Spojujícím prvkem je práce s konkrétním místem a zvukovým prostředím, kulturním, urbanistickým a socio-politickým nastavením.