Galerie hlavního města Prahy
zobrazit menu

• CirculUM 2020

28. července – 28. října 2020

 

Umělecko-výzkumná pracoviště GHMP v těchto lokalitách
Komořany, Ládví, Satalice, Trojmezí, Dolní Počernice a Motol

 

kurátorka projektu
Marie Foltýnová

 

Projekt vznikl ve spolupráci s transdisciplinární platformou Neolokator.cz >

 

Krátkodobá site specific umělecká díla, instalace na vybraných prostranstvích v prstenci obcí připojených k Praze ve 20. století. Galerie hlavního města Prahy ve spolupráci s transdisciplinární platformou Neolokator.cz > vyhlásila otevřenou výzvu na návrh dočasných uměleckých intervencí pro čtyři vybrané lokality na periferii Prahy, studentskou výzvu a soutěž vyzvanou.

Z přijatých návrhů od 58 umělců a architektů vybrala odborná porota celkem 12 autorských projektů, které budou do konce října 2020 tvořit na pražské periferii. Mezi „novými obyvateli“ pražských okrajových čtvrtí najdeme například malířské duo Conrada Amstronga a Viktora Valáška, urbanistku Idu Chuchlíkovou, finalistku letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého Marii Tučkovou, architektonické sdružení M. A. K! nebo audiovizuálního umělce Michala Kindernaye. Výběr návrhů provedla komise, která kladla důraz na práci s kontextem a přístup k tzv. uměleckému výzkumu. Symbolem projektu se staly mobilní obytné kontejnery, sloužící umělcům jako vědecko-výzkumné pracoviště – ateliér, dílna či pozorovatelna, kde mohou nerušeně tvořit a posouvat svůj ideový návrh k realizaci.

 

Základním tématem projektu nazvaného CirculUM 2020 je tvůrčí uchopení určité lokality na pomezí města a krajiny v kontextu urbanistických, přírodních a sociálních vazeb. Všechny instalace navštíví UMbus – autobusová linka pro veřejnost s výkladem autorů a kurátorů.

 

Důležitou součástí projektu CirculUM budou také průběžné záznamy autorů o jejich pobytu v lokalitě, které budou průběžně zveřejňovány na blogu: http://circulum2020.blog/ >, a zpětně pak v katalogu celého letošního programu UM2020. Na blogové stránce naleznete také aktuální fotografie vznikajících děl a další výstupy autorských výzkumů. Průběh projektu bude také zachycen ve filmovém dokumentu a v rozhlasovém seriálu na stanici ČRo Vltava až do října 2020 sledujte program doprovodných akcí pro veřejnost, například workshopů, na:

https://umenipromesto.eu/prispevky/6-circulum-2020 >

https://www.facebook.com/umenipromesto >

 

 další aktuality