Dvoupatrový rodinný dům postavil pro svou rodinu a rodiče architekt Otto Rothmayer (1892-1966) blízko Vojenské nemocnice v Praze 6 - Střešovicích po roce 1928. Navrhl nejen dům včetně interiérů, ale také zahradu, její oplocení i venkovní nábytek. číst dále

Dům je zcela v duchu Rothmayerovy vlastní tvorby, ovlivněné prací jeho učitele Josipa Plečnika, zcela jednoduchý ve výrazu, se zřetelnou středomořskou inspirací. K hladce omítnutému kvádru obytných místností je připojen ze severní strany válec ukrývající točité schodiště. Dům vrcholí ve třetím patře malou obdélnou místností, přilehlou k točitému schodišti, která sloužila jako zimní zahrada. Tento prostor také propojil schodiště s plochou terasou.
Návrh zahrady je rovněž Rothmayerovým dílem. Kompozičně se hlavní podélnou osou navazuje na hlavní vstup. Kolmo na tuto osu je pak zahrada rozdělena na tři části.

Od svého vzniku až do roku 2008 sloužila vila k bydlení. V témže roce odkoupilo Hlavní město Praha objekt od rodiny potomků proslulého architekta s příslibem, že dům i zahrada budou plně restaurovány. Péčí o vilu byla pověřena Galerie hlavního města Prahy.