Galerie hlavního města Prahy v současnosti spravuje zcela nebo zčásti celkem 10 objektů přístupných veřejnosti. číst dále

Brzy po svém založení v roce 1963 Galerie trvale zpřístupnila významnou kolekci soch, kreseb a grafiky Františka Bílka v Bílkově vile. K ní přibyla roku 1994 také stálá expozice umělcových prací otevřená v jeho rodném domě v Chýnově u Tábora. Dalším uměleckohistorickým objektem a zároveň specifickou výstavní prostorou v péči Galerie je barokní zámek Troja s francouzskou zahradou, štěpnicí a oranžerií, náležející k nejvýznačnějším ukázkám barokní architektury v Čechách.
Rozsáhlé výstavní expozice, náročné na prostor, jsou od r. 1988 pořádány v gotickém Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí, od r. 1994 je hostí i výstavní sály v Městské knihovně, které byly pro tento účel původně vybudovány. Linii experimentálních výstav a umění nejmladší generace jsou věnovány sály ve 2. patře Staroměstské radnice. Dalším svébytným výstavním objektem se od 2. poloviny 90. let stal historický Dům U Zlatého prstenu ve staroměstském Ungeltu.
V roce 2007 dostala Galerie do správy Rothmayerovu vilu a v roce 2010 i barokní Colloredo-Mansfeldský palác, do něhož bude v budoucnosti soustředěna veškerá administrativa, a kromě výstavních prostor zde vznikne zde také galerijní informační centrum. V témže roce Galerie také převzala Dům fotografie.